Czasem w życiu czujemy, że nie jesteśmy w stanie porozmawiać o naszych problemach z naszą rodziną lub innymi bliskimi. Wówczas dobrze jest skontaktować z kimś spoza najbliższego kręgu, z kimś odpowiednio doświadczonym i wykształconym, kto wysłucha uważnie tego, co masz do powiedzenia. Sama świadomość, że możesz poufnie porozmawiać z kimś pomocnym i nieoceniającym może pomóc ci poczuć się mniej osamotnionym w tym, co obecnie przeżywasz.

Przyczyn, dla których mógłbyś rozważać spotkanie z psychoterapeutą może być wiele.

  • Być może właśnie doświadczyłeś czegoś, co wywołało Twój szok lub wielki smutek.
  • Może masz depresję i jesteś osamotniony.
  • Może Twoja samoocena jest bardzo niska lub cierpisz na nerwicę.
  • Być może są jakieś wydarzenia z przeszłości, które nie pozwalają Ci żyć w sposób, w jaki byś chciał.
  • Równie dobrze możesz cierpieć na brak kierunku w życiu, uczucie znużenia i poczucie życia w pułapce.
  • Jest też możliwość, że związek z ważną dla Ciebie osobą staje się zbyt trudny.
  • A może jesteś świadomy niekorzystnych schematów Twojego zachowania, które powodują Tobie i Twoim bliskim przykrość.
  • Również możesz odczuwać silne emocje typu złość, wstyd, poczucie winy, smutek i osamotnienie, które negatywnie wpływają na Twoje codzienne życie, powodując uczucie stagnacji i zrezygnowania.
  • A może borykasz się z alkoholizmem lub innymi uzależnieniami…
  • Przyczyn może być wiele…

Kiedy podejmiesz decyzję aby skontaktować się z psychoterapeutą lub nawet rozpocząć terapię, uczucie zdenerwowania jest normalne. Na początku może być Ci trudno rozmawiać o rzeczach, które spowodowały, że zacząłeś szukać terapii. Możesz nawet doświadczyć obawy, że będziesz osądzany bądź krytykowany.

Psychoterapia oferuje miejsce, w którym można przyjrzeć się rzeczom, które Cię dotykają. Terapia indywidualna daje możliwość pracy w kierunku życia bardziej satysfakcjonującego i pełnego. Otwiera drzwi do zrozumienia osobistych problemów emocjonalnych i związanych z tym konfliktów.

Psychoterapia pomaga zrozumieć problemy i trudności, których doświadczasz i które obecnie nie pozwalają Ci cieszyć się życiem i związkami z innymi ludźmi. Może to też być sposób na pozbycie się stresu i leczenie ran, których doświadczyłeś, by zrzucić ciężar, który te rany spowodował.
U nas nie będziesz oceniany ani krytykowany. Nasi psychoterapeuci, będąc po Twojej stronie, wskażą Ci schematy jakie rządzą Twoim życiem, i pomogą Ci z nich się wydostać. 


Magdalena Szuława

Psycholog, Psychoterapeuta Poznawczo Behawioralny i Terapii Schematów. Coach